Zónovanie domy pri jeho projektovaní

Pre väčšinu majiteľov domov je zónovanie neurčitým konceptom.

Pre profesionálov je zónovanie dôležitou súčasťou plánovania. Vedia, že zónovanie vašej klimatizácie alebo vykurovacieho systému môže znížiť váš účet za služby.

Zónovanie vám umožňuje udržiavať  izbu v pohode počas dňa (keď sa teplo prirodzene zvýši a zhromažďuje). Môžete ovládať teplo alebo striedavý prúd vo vašom dome z vášho telefónu, nastavením teploty tak, aby bol dom pohodlný, keď prídete domov z práce. Môžete zabezpečiť, aby teplo automaticky klesalo v noci a opäť stúpať, hodinu predtým, než vstanete do práce.

 

Najprv je to fyzika

Nie je to raketová veda, ale existuje niekoľko základných princípov, ktoré si treba zapamätať, keď uvažujete o tom, čo  váš dom potrebuje.

- Teplý vzduch stúpa. To je dôvod, prečo sú stropy vo vašej obývačke teplé a útulné, zatiaľ čo podlahy sú v chladnejši.

- Slnečné svetlo produkuje teplo. Ak máte miestnosť s oknami od podlahy až k stropu na sever, budete počuť nepretržitú prevádzku klimatizácie.

Majitelia domov môžu ušetriť takmer tretinu svojho účtu za energiu správnym zónovaním. Počiatočné náklady môžu vystrašiť ľudí. Ak však vypočítate 30% vášho účtu za energiu v najbližších niekoľkých rokoch, pravdepodobne rýchlo zmeníte názor.

Niekedy ide o to, aby ste práve použili to, čo už existuje. Tá nepoužitá izba pre hostí? Zatvorte dvere a zatvorte klapku. Ak chcete dôkladnejšiu kontrolu, existujú aplikácie.

Môžete získať lacnú aplikáciu pre váš iPhone, ktorá vám umožní vypnúť teplo alebo klimatizáciu, keď opúšťate kanceláriu. Alebo ukážte deťom, ako to urobiť zo školy.