Typy klimatizačných jednotiek

    Split-systém: Tieto majú dve časti: vonkajšiu kompresorovú jednotku a vnútornú jednotku spojenú potrubím. Zvyčajne sa používajú na chladenie jednej alebo viacerých miestností alebo otvorenej plochy s rozlohou do 60 metrov štvorcových.
    

Multi-split typ rozdeleného systému s jednou vonkajšou jednotkou pripojenou na dve alebo viac vnútorných jednotiek. Môže to byť dobrý spôsob, ako ochladzovať alebo ohrievať dve alebo tri miestnosti, ktoré sú blízko pri sebe, keď nie sú možné kvôli obmedzeniam priestoru oddelené rozdeľovacie systémy.
    

Centrálne: Najlepšou voľbou pre reguláciu teploty vo veľkom dome, sa skladá z centrálnej jednotky a prepojenými kanálmi do výstupov vzduchu a senzory v každej izbe, s ovládacím panelom pre nastavenie cieľovej teploty a zóny domu, 

Nástenná jednotka: Tieto modely sú zvyčajne inštalované v okne alebo na vonkajšej stene a môžu chladiť miestnosti a priestory s otvorenou plochou až do 50 metrov štvorcových. Menšie jednotky môžu byť zapojené do normálneho napájacieho bodu; väčšie môžu vyžadovať dodatočné zapojenie.

Invertor alebo neinvertor?

Keď sa rozhodnete pre všeobecný typ, musíte tiež premýšľať o tom, či chcete použiť invertorový model a či chcete chladiť a vykurovať, alebo iba chladiť.

    Invertor: Tieto modely môžu meniť rýchlosť kompresora. To znamená, že kompresor (vo vonkajšej jednotke) sa nemusí zapínať a vypínať nepretržite, ale jednoducho zvyšuje alebo znižuje výkon. Tým, že v skutočnosti nie je potrebné zastaviť a spustiť niekoľkokrát denne, je kompresor menej namáhaný a používa sa menej elektrickej energie, takže invertorové modely sú vo všeobecnosti efektívnejšie a menej nákladné na prevádzku. Môžu udržiavať nastavenú teplotu v úzkom rozmedzí.    

Neinvertor: Taktiež nazývané konvenčné klimatizačné jednotky, kompresor vo vonkajšej jednotke je buď v plnom prúde alebo vypnutý. Kompresor sa zapína a vypína podľa potreby. To môže spôsobiť väčšie opotrebenie kompresora a používa viac energie na spustenie vždy, takže tieto modely nie sú tak účinné.  

Reverzný cyklus: Modely so spätným cyklom sa môžu používať na chladenie v lete a na vykurovanie v zime. Zatiaľ čo náklady na nákup a inštaláciu môžu byť vysoké v porovnaní s elektrickým ohrievačom, klimatizačné jednotky s reverzným cyklom sú v skutočnosti medzi najlacnejšími a najúčinnejšími spôsobmi vykurovania veľkých priestorov v dlhodobom horizonte. Aj keď budete potrebovať vykurovanie iba niekoľko dní alebo týždňov každej zimy, model obráteného cyklu môže byť vašou najlepšou voľbou.

Pre väčšinu domácností bude najlepšou voľbou klimatizácia split-inverter invertor s reverzným cyklom.