Kupujete nástennú klimatizáciu?

Kupujete nástennú klimatizáciu? Prinášame vám niekoľko tipov, ako si vybrať vhodnú nástennú klimatizačnú jednotku.

Je treba si odmerať vnútorný objem miestnosti, pre ktorú sa bude klimatizácia vyberať. Jednotlivé typy majú v technickej špecifikácii určené, pre aký objem miestnosti sú určené. Najmä v priestoroch, kde sa často otvárajú dvere, rátajte s určitou rezervou. Treba brať na zreteľ tiež veľké okná, cez ktoré vniká do vnútorného priestoru slnečné žiarenie, alebo podkrovné priestory, ktoré potrebujú zvyčajne výkonnejšiu jednotku. Výhodou súčasných klimatizačných jednotiek je ich schopnosť nielen chladiť, ale aj kúriť..

Súčasné klimatizačné jednotky dokážu chladiť, ale aj kúriť.

Aká je spotreba energie

Na prevádzku nástennej klimatizačnej jednotky potrebujete kvalitný prívod elektrickej energie. Najmä pri teplotných výkyvoch, ktorých je čoraz viac, rastie záťaž na klimatizačnú jednotku. Preto sa pri jej výbere treba pozerať aj na spotrebu energie. Lacnejšie klimatizácie majú zvyčajne väčšiu spotrebu elektrickej energie. Zvoľte si vždy úsporné klimatizačné jednotky s energetickou triedou A+ a vyššou.

S čoho sa skladá klimatizačná jednotka

Nástenná klimatizačná jednotka má dve hlavné časti.

Vnútornú jednotku, ktorá je umiestnená v interiéri a vonkajšiu jednotku, ktorá je umiestnená vonku. Súčasťou vonkajšej jednotky je kompresor.

Vnútorná jednotku umiestnite vždy tak, aby ochladzovaný vzduch mohol voľne prúdiť po miestnosti. Klimatizácia sa umiestňuje napríklad pod strop a ovláda sa prostredníctvom diaľkového ovládača.

Vonkajšia jednotka sa umiestňuje tak, aby čo najmenej rušila vzhľad budovy. Jednotka sa upevňuje na konzolu, ktorá je pripevnená na dom. Môže byť umiestnená na balkón či strechu.

Jednotlivé jednotky sú prepojené medenými rozvodmi, v ktorých prúdi chladiaca kvapalina. Sú tiež spojené napájacím a komunikačným káblom.

Ak máte požiadavku klimatizovať niekoľko miestností, je optimálnou voľbou multisplitová jednotka. Klimatizáciu je možné rozviesť do niekoľkých miestností, podľa technickej špecifikácie a pritom máte len jednu vonkajšiu jednotku.

Odvod kondenzátu

Pri chladení vzniká vo vnútornej jednotke vodný kondenzát, ktorý musí byť odvádzaný. Najlepší odvod je samospádom. Hadička na odvod kondenzátu môže byť odvedená do odpadu, dažďového odvodu a pod.