Je klimatizácia nebezpečná na šírenie vírusu?

Situácia odvodená z pandémie tiež odhalila rôzne výhody klimatizačných zariadení, pretože sa môžu stať dobrým spojencom v boji proti šíreniu koronavírusu. Odborníci navyše odporúčajú používať tento typ systému vo verejných zariadeniach a kombinovať klimatizačné zariadenia s vetraním priestorov.

Pripomínajú teda, že klimatizačné zariadenia sú bezpečné a nevyhnutné na dosiahnutie optimálnych podmienok pohody a hygieny vo vnútri budov a zlepšenia kvality vnútorného ovzdušia.

Primerané vetranie priestorov, nezávislé alebo integrované do klimatizačných systémov, zaručuje trvalú obnovu vzduchu, a preto pomáha eliminovať častice suspendované vo vzduchu takým spôsobom, že znižuje riziko prenosu infekčných chorôb. Filtre klimatizácie navyše znižujú množstvo častíc vo vzduchu a tým prispievajú k zlepšeniu kvality vzduchu v interiéroch.

Rovnako aj priestory, ktoré nie sú správne upravené, môžu spôsobovať tepelné namáhanie ľudí a znižovať odolnosť proti infekciám, preto musí byť klimatizácia funkčná.

Čo si o tom myslia odborníci v priemysle?

Asociácia výrobcov klimatizačných zariadení (AFEC) upozorňuje, že klimatizačné systémy používané na vykurovanie a chladenie, najmä ak integrujú obnovu vzduchu, môžu pomôcť znížiť koncentráciu vírusu SARS-CoV-2 v ovzduší a , preto znižujte riziko prenosu.