Čistenie cievky klimatizácie

Ak má váš dom alebo podnik má klimatizačné zariadenie a máte na starosti zabezpečenie toho, aby fungoval, pravdepodobne viete, že je dôležité pravidelne servisovať klimatizáciu. A možno ste počuli hovoriť o čistení cievky ako súčasť tejto údržby.

Čo presne je cievka klimatizácie? A prečo je také dôležité ju vyčistiť? A čo je najdôležitejšie: ako viete, keď to potrebujete urobiť, keď ste to ešte nikdy nevideli?

Čistenie cievkovej siete: čo je všetko

Vaše cievky klimatizácie sú jedny  z najdôležitejších častí systému. Existujú dva typy cievok v klimatizačnom systéme: výparníky, ktoré pohlcujú teplo a vlhkosť vzduchu vo vašom priestore a kondenzátorové cievky, ktoré vylučujú teplo mimo vašej budovy.

Prečo je dôležité vyčistiť striedavú cievku? Pretože cievky nemôžu účinne prenášať teplo, keď sú pokryté nečistotami a nečistotami. To môže viesť k všetkým druhom problémov, od vyššej spotreby energie až po prehriatie systému a zlyhaniu kompresora.

Aby cievky mohli účinne prenášať teplo, musia byť povrchy čisté. Keď je vonkajšia strana kondenzátora zaskrutkovaná nečistotou a špinou, teplo sa uviazne dovnútra a nedá sa účinne uvoľniť. Vzhľadom na to, že kondenzátorová cievka je súčasťou vonkajšej jednotky, je vystavená všetkým smogom a znečisteniu vzduchu.

Keď sa špirála výparníka znečistí, nemôže odstrániť toľko tepla a vlhkosti zo vzduchu vo vašom priestore. Odpadová špirála je umiestnená vo vnútri, ale je stále vystavená všetkým prachu vo vašej budove. Najmä ak nezabudnete pravidelne meniť vzduchové filtre, je ľahké, aby sa čiastočky vyskytujúce sa vo vzduchu zanesili špirálou výparníka, takže sa tak dobre nevychladne.