Ako dosiahnuť prirodzene čistý vzduch v dome alebo v kancelárii

Zatiaľ čo väčšina ľudí rozpozná nebezpečenstvá, ktoré predstavujú vonkajšie environmentálne znečisťujúce látky, uvedomenie si mnohých faktorov, ktoré narúšajú kvalitu vzduchu v miestnosti, nie je tak dobre známe. Pretože trávime veľa  času v interiérii - priemerne deväťdesiat percent - každý môže ťažiť z pochopenia, ako očistiť a udržiavať zdravý vzduch v domácnosti a kancelárii.

  1. Zvýšte ventiláciu

Táto rada sa môže zdať na prvý pohľad jednoduchá, ale je lepšie zlepšiť vetranie vo vašej domácnosti alebo kancelárii, ako len otvoriť okno. Vonkajší vzduch môže stále obsahovať znečistenie, ktoré nechcete vo vašich obytných priestoroch. Namiesto toho zvážte inštaláciu trichlových odvzdušňovacích okruhov, aby ste vyčistili a vykurovali vzduch, ktorý dýchate v interiéri.

 

  1. Prírodná klimatizácia

Zatiaľ čo v letných mesiacoch sa môže stať lepšou voľbou ako pracovať v centrálnom chladiacom systéme, odolajte pokušeniu otvoriť všetky okná, ktoré umožnia znečisťujúcim látkam vstúpiť do vášho obytného priestoru. Namiesto toho skúste niektoré z týchto tipov ochladiť svoj dom prirodzene.

- Používajte stropné ventilátory

- Inštalujte tepelné blokovanie okien

- Minimalizujte používanie zariadení na výrobu tepla 

Viac informácií o týchto tipoch a viac nájdete v tomto článku.

 

  1. Vnútorné vzduchové filtre

HEPA filtre sú účinným spôsobom, ako odstrániť nežiaduce kontaminanty z vnútorného vzduchu. Pri použití čističiek vzduchu aj prenosných čističiek vzduchu by sa filtre HEPA mali pravidelne meniť, aby sa dosiahli maximálne prínosy pre zdravie.

  1. Odstráňte zdroj znečistenia

Nadmerná vlhkosť, tvorba prachu, fajčenie a používanie chemických výrobkov, ako sú farby, čistiace prostriedky a syntetické vlákna patria medzi najčastejšie príčiny znečistenia ovzdušia v interiéri. Pokúste sa odstrániť čo najviac týchto zdrojov z vašich obytných priestorov a vždy vyhľadajte všetky prirodzené alternatívy k chemicky naloženým domácim predmetom.

 

  1. Sviečky z včelieho vosku

Ak chcete používať sviečky pre prirodzené svetlo, vyhnite sa parafínovým sviečkam, ktoré uvoľňujú ropné vedľajšie produkty do ovzdušia. Namiesto toho sa rozhodnite pre sviečky z včelieho vosku. Včelí vosk a ponúka dodatočnú výhodu ionizačného vzduchu na neutralizáciu toxických zlúčenín a iných kontaminantov.

Ako ďalší bonus, sviečky včelieho vosku horia pomaly, takže ich musíte menej často nahradiť.

  1. Solné lampy

Himálajská ružová soľ je ďalší prírodný iónový čistič vzduchu, ktorý vyťahuje toxíny z prostredia a neutralizuje ich. Pridajte himalájskú ružovú soľnú lampu do každej miestnosti vo vašej domácnosti alebo kancelárii pre funkčnosť aj dekoráciu.

 

  1. Aktívne uhlie

Ďalším skvelým spôsobom čistenia vzduchu v miestnosti je aktívne uhlie. Taktiež známy ako aktívne uhlie alebo čistý uhlík, aktívne uhlie je bez zápachu a vysoko absorbujúce.