6 tipov pre ekologické klimatizácie

Môžete urobiť veľa na zníženie svojej uhlíkovej stopy. Existujú spôsoby, ako lepšie využívať vašu klimatizáciu a spotrebovať tak menej energie.

Dobrou správou je, že existuje zelenšia cesta, ako ochladiť, ušetriť peniaze a výrazne obmedziť vašu uhlíkovú stopu.

1.Kúpte si správnu veľkosť klimatizácie. Je vždy rozumné zvážiť veľkosť vašej miestnosti alebo domu v porovnaní s veľkosťou vašej klimatizačnej jednotky.

  1. Nájdite spoľahlivého dodávateľa klimatizácie. Nájdenie dobrého a spoľahlivého poskytovateľa klimatizácie je taktiež rozhodujúce. Majitelia domov by mali požiadať o referencie a certifikáty. Opýtajte sa, či montáž zahŕňa utesnenie kanálov alebo testovanie na netesnosti .
  2. Skontrolujte bezpečnosť a účinnosť klimatizácie. Okrem veľkosti striedavého prúdu potrebujete aj ekologickú jednotku označenú Energy Star. Vysoko výkonné, nízkoenergetické jednotky znížia zaťaženie o viac ako polovicu.

4.Inštalujte tepelné bariéry. Podľa odborníkov môžu izolátory ako sálavé tepelné bariéry znížiť radiantný prenos tepla v podkroví až o 95%). Hustá izolácia, ako napríklad pena alebo vyfukovaná celulóza, tiež pomôže.

5.Inštalujte programovateľné termostaty. Môžete výrazne znížiť náklady na domáce chladenie inštaláciou programovateľných termostatov.

6.Udržte filtre čisté. Naplánujte pravidelné čistenie. Tým zabránite tomu, aby sa prachové častice a plesne  dostali do klimatizačného systému. Tiež nechajte vašu jednotku servisovať aspoň raz ročne; výrobcovia a energetické spoločnosti odporúčajú aspoň dvakrát do roka.